Homepage

ŽIDOVSKÁ KOMUNITA

Židé v Horažďovicích

Vitráž ze zbourané synagogy    Demnig_muzeum   Demnig_Ševčíkova Náhrobek_Halič

Vitráž okna ze zbourané synagogy

Gunter Demnig v expozici a při pokládání Stolpersteine v Horažďovicích 3. 8. 2016

Dřevěný náhrobek emigrantů z Haliče z roku 1915

Osídlení Židů v Horažďovicích je doloženo od třicetileté války. V roce 1684 byla postavena synagoga, založena škola. V průběhu 19. a 20. století se stali Židé hybnou silou průmyslu ve městě. Město jim tak vděčí za prosperitu a růst investic.

Druhá světová válka znamenala bohužel konec židovské komunity. Do koncentračních táborů bylo transportováno 118 osob včetně žen a malých dětí. Zpět se vrátilo pouze sedm přeživších. Synagoga byla v roce 1980 zbourána.

Vystaveny jsou zachované části vnitřního zařízení synagogy, listinné dokumenty po obětech koncentračních táborů a unikátní dřevěný náhrobek emigrantů z Haliče z roku 1915.

Každý rok probíhá 9. listopadu čištění Stolpersteine. V Klatovech, odkud odjížděly transporty s Židy na smrt do koncentračních táborů je uctěna 26. listopadu památka obětí u památné desky umístěné u vstupu do nynější Střední průmyslové školy na Nábřeží Kapitána Nálevky 362. V tento den roku 1942 odjel transport CD (650 osob) s většinou židovského obyvatelstva z Horažďovicka.

Predmety po obetech koncentracnich taboru
IMG_9043         IMG_9034